اتاق تاریک ابزاری برای درمان اختلالات تکاملی کودکان

اتاق تاریک یکی از انواع ابزارهای درمانی در گروه اختلالات تکاملی کودکان است. اتاق تاریک در زمینه ادراک دیداری و شنیداری، کارکردهای توجه دیداری، حافظه دیداری، ادراک عمیق دیداری، هماهنگی چشم و دست، کنترل محیط از راه دور و … خدمات خود را ارائه می دهد. فضای این اتاق به گونه ای است که با کاهش نور، اتاق به طور کامل تاریک می شود که مزایای زیادی را به دنبال خواهد داشت. کلیه کودکان با مشکلات هوشی، رشدی، اختلالات توجه و تمرکز و اختلالات یادگیری و… می توانند از خدمات اتاق تاریک استفاده کنند.
 
استفاده از وسایل متفاوتی نظیر٫ کامپیوتر، چراغ های رنگی نصب شده بر دیوار، چراغ قوه٫ نمایشگر در ابعاد بزرگ٫ دیوارهای سیاه رنگ بزرگ ( حداقل دو دیوار ) فیبرهای نوری و غیره فضای جذابی را برای کودک ایجاد می کند که قبلا آن را جایی تجربه نکرده است. در این بخش به کودک اجازه داده می شود تا شرایطی را تجربه کند که هر یک از حواس و یا مهارت ها و ناتوانایی هایش به ترتیب و به تدریج مورد بررسی و در روند بهبود قرار بگیرد. ضمنا اینکه کودک می تواند مدتی را از محیط پرهیاهو دور بماند و در محیط آرام و جذاب قرار بگیرند. همچنین کودک فعالیت دور از چشمان قضاوت کننده را تجربه می کند. تمرینات قابل انتقال به والدین در این سایت محدود می باشد و بیشتر سعی بر آن است که تمرینات مشابه به والدین برای سرعت بخشیدن به روند درمان داده شود.
اتاق تاریک به عنوان یکی از زیر مجموعه های محیط چند حسی (MSE) به تقویت عملکردهایی می پردازد که در آن غالبا حس های بینایی، شنوایی٫ وستیبولار٫ عمقی و لامسه تحریک و تقویت می شود و پاسخ مناسب را ایجاد می کند. اختلال پردازش حسی٫ در طیف وسیعی از اختلالات مانند اوتیسم، ناتوانایی های یادگیری٫ اختلالات نقص توجه و عقب ماندگی ذهنی مشاهده می شود. 
 
*اتاق تاریک و فواید استفاده از آن: 
1. محدود کردن حواس و جهت دادن به حواس کودک
2. افزایش توجه کودک به محرک های دیداری و شنیداری
3. افزایش درک کودک از بدن خود، مفهوم بدن و تصویر بدن
4. افزایش تحمل و حس آرامش در کودک
5. افزایش ادراک عمق در کودک
6. افزایش حافظه دیداری
7. بهبود هماهنگی چشم و دست
8. بهبود و تقویت انواع توجه مانند تقسیم توجه، تغییر توجه و توجه انتخابی
9. بهبود حرکات چشمی، تعقیب بینایی و افزایش میدان توجه بینایی
10. آموزش مفاهیم شناختی اولیه و مفاهیم هندسی و ریاضی
11. کاهش رفتارهای تدافعی کودک در یادگیری و در برابر محیط جدید
گروه هدف
اتاق تاریک می تواند طیف وسیعی از اختلالات کودکان و نوجوانان را در برگیرد؛ گروه های هدف جهت درمان در اتاق تاریک به شرح زیر می باشد:
– اختلالات یکپارچگی حسی
– اختلالات رشدی همانند اختلال اوتیسم و آسپرگر
– اختلالات یادگیری
– اختلالات مرتبط با توجه و بیش فعالی
– فلج مغزی
– اختلات وسواسی
– اختلالات اضطرابی
 
اختلال یا عدم کارکرد یکپارچگی حسی (SID) یا اختلال پردازش حسی (SPD) نوعی اختلال عصبی است که ناشی از عدم قابلیت مغز برای یکپارچگی سازی، پردازش و پاسخ به اطلاعات مشخص دریافت شده از پنج سیستم حسی اصلی بدن است. این دستگاه های حسی مسئول تشخیص تصاویر، صداها، بو، طعم ها، درجه حرارت، درد و موقعیت فضایی و هندسی، شناسایی موقعیت شکلی (عددی) و حرکت بدن است؛ سپس مغز یک تصویر ترکیبی از این اطلاعات را تشکیل می دهد تا بدن بتواند نسبت به محیط پیرامون خود حس داشته و نسبت به آن ها واکنش مناسب را نشان دهد. یکپارچگی حسی یک پایه بسیار مهم برای رفتار و یادگیری در زندگی فرد را فراهم می کند.
 
به منظور درمان و توانبخشی این افراد از تحریک حسی مشخصی استفاده می شود که آن را براساس وضعیت حسی فرد به طور مشخص با فرد انجام می دهیم که اتاق تاریک به عنوان یک اتاق حسی علاوه بر جنبه های مفید فرعی دیگر مانند آرامش بخشی و آموزش شناختی و رفتاری این هدف را محقق می کند.
 
*مداخلات و روش های درمانی  
کار درمانگران اتاق تاریک با دانستن این اصول تمریناتی را با کمک ابزار های زیر طرح ریزی کرده اند:
– لیزر با رنگها و شدت نور متفاوت
– نمایشگر در ابعاد بزرگ
– نرم افزارها و بازی های رایانه ای ویژه یادگیری ریاضی و نوشتاری
– ابزارهای ترسیمی هندسی و ریاضی از راه دور
– انواع لامپ های با نور و زمان بندی روشنایی متفاومت
– ابزار هوشمند سمعی ، بصری افزایش توجه دیداری و شیداری 
 
نتیجه گیری
اتاق تاریک می تواند مکمل مناسبی برای درمان های توانبخشی یادگیری به ویژه یادگیری مفاهیم ریاضی باشد و همچنین می تواند در ابتدای درمان برای ایجاد مبانی اولیه حسی و یکپارچگی سیستم های بینایی با دیگر حواس و هم در مراحل بالاتر در جهت افزایش سطح توجه، مهارت های حل مسأله و مهارت های تعالی مثمر ثمر باشد. 
 
در کلینیک انتخاب، اتاق تاریک به عنوان یک روش درمانی بسیار موثر توسط همکاران حرفه ای و‌ متخصص ما جهت درمان کودکان با اختلالات مذکور انجام می شود.
 
خانم فرزانه احمدی‌زاده 
کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
درمانگر کودک، اختلالات یادگیری خاص، اوتیسم و بیش‌فعالی
همراه با رویکرد های مدرن آموزشی رجیو و مونته سوری

25 دیدگاه دربارهٔ «اتاق تاریک ابزاری برای درمان اختلالات تکاملی کودکان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Translate »