از هیپنوتیزم تعاریف زیادی به عمل آمده است.‌
میتوان گفت که هیپنوتیزم یک حالت روحی خاص شبیه به خواب آلودگیست؛ اما خواب نیست، یک حالت سرشار از آرامش و به دور از تفکرات گوناگون. در حالت هیپنوز تفکر فرد معطوف و متمرکز بر سخنان هیپنوتیزور است .
در حالت عادی فرد دارای یک توجه تعمیم یافته می باشد و تقریبا به بسیاری از موضوعات اطراف خود یک توجه نسبی دارد و این توجه صرفا روی موضوع خاصی نیست و اگر هم بخواهد توجه خود را متمرکز کند این تمرکز باعث قطع توجه کلی از موضوعات اطراف نمی شود. از سویی در حالت هیپنوز میزان تلقین پذیری فرد، قدرت تخیلات و تصویر سازی ذهنی افزایش می یابد و هر اندازه درجه هیپنوز عمیق تر شود، اندازه و شدت این ویژگی ها بیشتر خواهد شد.

هیپنوتیزم قدرت جادویی و ماورایی ندارد؛ بلکه یک روش برای ایجاد و القای الگو های رفتاری است و به همان صورت که در ذهن اثر می گذارد، در جریان عادی زندگی موثر واقع می شود؛ ولی اثر یا سرعت تاثیر آن خیلی بیشتر است.

آیا میتوان فردی را بر خلاف میل او هیپنوتیزم کرد؟
خیر؛ نمی توان فردی را بر خلاف میل او هیپنوتیزم کرد؛ زیرا هیپنوتیزم یک القای ارادی است. همه انواع هیپنوتیزم در واقع خود هیپنوتیزم هستند. یعنی به میل و اراده سوژه، حالت خلسه هیپونوتیکی به وجود می آید.

آیا همه افراد هیپنوتیزم می شوند؟
بلی. همه افرادی که به خواب طبیعی وارد می شوند مسلما استعداد هیپنوز شدن را نیز دارند. مرحله اولیه خواب با هیپنوتیزم بسیار شبیه است. انسان قبل از اینکه وارد چرخه خواب طبیعی شود، ابتدا باید کمی چرت بزند تا به حالت خواب آلودگی دچار شود.در این مرحله گفته می شود که مغز از امواج آلفا برخوردار است. در شرایط هیپنوتیزم هم قبل از ورود به مرحله خلسه فرد باید ریلکس شود و همین حالت را به صورت ارادی در خود ایجاد کند؛ سپس وارد چرخه یا عرصه هیپنوز شود؛ اما میتوان گفت همه افراد استعداد یکسانی برای هیپنوز شدن ندارند. برخی از افراد استعداد بالایی دارند و برخی به سختی هیپنوز می شوند. با توجه به مطالعات انجام شده در این خصوص همانند بسیاری از دیگر صفات انسان ها، شکل توزیع نرمال، حاکم است.

از هیپنوتیزم جهت درمان چه مواردی می توان استفاده کرد؟
با استفاده از هیپنوتیزم می توان بسیاری از آلام روانی و حتی جسمانی را درمان کرد؛ البته شرط آن وجود یک درمانگر موفق و مسلط به اصول نظری و عملی هیپنوتیزم است.

از جمله موارد مورد نظر:
_ استفاده از هیپنوتیزم جهت تغییر خودپنداره منفی
_ افزایش اعتماد به نفس و ارزش گذاشتن به خویشتن
_ افسردگی
_ اضطراب
_ درمان چاقی
_افزایش فشار خون
_ سردردهای تنشی
_نارسایی و ناتوانی جنسی
_ بعضی از زخم های معده و اثنی عشر
و… 

بیماری‌های سایکو سوماتیک یا روان تنی نقش عوامل روانی در ایجاد آنها بسیار مهم هستند. در جریان درمان، درمانگر باید توجه و تمرکز خود را بر روی هیجانات و احساساتی که موجبات فشار آوردن بر بدن را فراهم می سازند، متمرکز سازد. درمانگر باید از شخصیت بیمار اطلاع کاملی داشته باشد و ضمن تمرکز بر روی عضو مربوطه که دچار بیماری شده است، وضع شخصیتی مراجع را نیز مورد توجه و درمان قرار دهد. مثلا شاید ضعف بیمار در اعتماد به نفس موجب بیماری باشد که باید مورد درمان قرار گیرد.

با رویکردهای هیپنوتیزم درمانی آشنا شویم.
هیپنوتیزم درمانی، رویکرد جدیدی است که چگونگی تلقین و بکار بردن هیپنوتیزم بالینی را به مراجع نشان می دهد. در هیپنوتیزم درمانی مانند بسیاری از رویکردهای درمانی، راهبرد ها و نظریه های زیادی وجود دارد از جمله :
_ هیپنوتیزم درمانی سنتی
_ هیپنوآنالیز
_رویکرد رفتاری
_ رویکرد هیپنوتیزم  درمانی رفتاری شناختی
_ رویکرد یکپارچه نگر

همکاران کلینیک ما به صورت حرفه ای و تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کنند؛ در صورتیکه علاقه مند به این سبک درمانی هستید می توانید جهت رزرو نوبت با ما تماس حاصل فرمایید.

این مطلب توسط مهتاب حسینی پور ،روانشناس و مدیریت مجموعه ی انتخاب و فروغ نوشته شده است . 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Translate »