اختلال طیف اتیسم

اختلال های فراگیر رشد گروهی از اختلال هایی هستند که مشتمل بر تخریب تعامل و مهارت های اجتماعی ، رشد زبان و طیف ذخایر رفتاری هستند. این اختلال معمولا در کودکان زیر سه سال مشاهده می شود. یکی از مهم ترین اختلال های فراگیر رشد اختلال طیف اتیسم است. واژه ی اتیسم از واژه یونانی اتو به معنای معطوف به خود گرفته شده است و به معنای در خود فرو رفتن و در خود ماندن است.

 اختلال طیف اتیسم با نشانه های اصلی همچون مشکل در برقراری ارتباط و تعامل اجتماعی و حرکات کلیشه ای مشخص می شود. حرکات کلیشه ای به رفتارهایی اطلاق می شود که تکرار شونده، ریتمیک،ثابت در موقعیت های متعدد می باشند. 

حرکات کلیشه ای در کودکان دارای اتیسم به چند شکل دیده می شود: نوسان و چرخش بدن بال بال زدن دستکاری اشیا تکاندن یا چرخاندن دست و اشیا جلوی چشم لمس کردن سطوح و … شدت اختلال طیف اتیسم سه سطح دارد:

 ۱:به کمک نیاز دارد(سطح۱) 

۲:به کمک قابل ملاحظه نیاز دارد(سطح۲)

 ۳:به کمک خیلی زیاد نیاز دارد(سطح۳) 

میزان بروز این اختلال در پسران ۴تا ۵ برابر بیشتر از دختران است. اختلال طیف اتیسم در حال حاضر به یکی از رایج ترین ناتوانی های تحولی تبدیل شده است.تحقیقات نشان داده است که تشخیص زودهنگام اتیسم در بهبود وضعیت کودک مبتلا بسیار موثری است. اختلال و بیماری های همراه با اختلال طیف اتیسم:

 کم توانی ذهنی: تقریبا ۷۵درصد این کودکان عملکرد هوشی در حد کم توانی را نشان می دهند که در این بین ۳۰درصد کارکرد ذهنی خفیف تا متوسط و حدود ۵۰درصد کارکردهایی در حد کم توانی ذهنی شدید دارند.

 صرع: از هر چهار کودک مبتلا به اختلال طیف اتیسم یک نفر دچار صرع می شود.البته می توان صرع را به کمک داروهای ضد تشنج کنترل کرد. حدود ۳۳درصد این کودکان اختلال صرع را در نوجوانی نشان داده اند.

 بیماری های جسمی: در این کودکان میزان بروز عفونت های دستگاه تنفس و سایر عفونت ها بالاتر از حد نرمال است. علاوه بر آن اغلب این کودکان دارای مشکلات گوارشی نیز می باشند. مشکلات گوارشی شایع این کودکان شامل:آروغ زدن بیش از حد ،یبوست یا اسهال متناوب می باشد.

 سندرم xشکننده: دو تا پنج درصد این کودکان متاثر از این سندرم هستند. توبروز اسکلروزیس: یک تا چهار درصد این کودکان را در برمی گیرد این اختلال باعث تومورهای خوش خیم در مغز می شود. اختلال کم توجهی/بیش فعالی: باعث کاهش توجه و افزایش بیش فعالی و تکانش گری می شود. 

خلاصه ای از مشکلات کلی افراد طیف اتیسم: این کودکان از علائق محدودی برخوردار می باشند. در انجام بازی های تقلیدی دچار مشکل هستند. به بازی با کودکان دیگر علاقه ای نشان نمی دهند. رفتارهای حرکتی کلیشه ای با اشیا را نشان می دهند. نسبت به درد امکان دارد واکنش ضعیفی نشان دهند. دارای مشکلات حسی می باشند. هنگامی که چندین محرک حسی ارائه می شود فقط به یکی از آن ها توجه می کند. اختلال یادگیری در آن ها بسیار مشاهده می شود. قادر نیستند اطلاعات را به درستی پردازش کنند. در تعمیم یک فعالیت دارای مشکل می باشد. قادر به اظهار علاقه به دیگران نمی باشد. اغلب آن ها کنترل هیجانی ندارند. به جزییات اشیا توجه دارند از ارتباط چشمی اجتناب می کنند. زبان گفتاری آن ها با تاخیر است. نسبت به تغییر واکنش نشان می دهند. به کارهای تکراری علاقه مند هستند.

 ویژگی شناختی کودکان مبتلا به اتیسم:

 اختلال توجه: کودکان مبتلا به اتیسم مشکل زیادی در رابطه با تغییر توجه از یک محرک به محرک دیگر دارند. 

کنش های هوشی: اکثر کودکان مبتلا به طیف اتیسم دارای بهره هوشی کم تر از ۷۰می باشند. 

مهارت تحصیلی: این کودکان در استفاده از مفاهیم انتزاعی ،مفهومی و معنایی در طول تحصیل دچار مشکل می باشند.

 توانایی برجسته در افراد طیف اتیسم: 

حدود ده درصد از مبتلایان طیف اتیسم در برخی از توانایی ها استعداد خاصی را نشان می دهند.انواع توانایی خاص در این کودکان شامل:ریاضیات به ویژه محاسبات،موسیقی،هنر،حافظه می باشد. اغلب این کودکان استعداد ویژه خود را حداقل در چهار سالگی و حداکثر در ده سالگی نشان داده اند. 

سبب شناسی: هنوز علت خاصی برای این اختلال مشخص نشده است اما تحقیقات اخیر نشان می دهد بروز این اختلال شامل عوامل زیستی،عوامل ژنتیک،ساختار دستگاه عصبی و عوامل بیوشیمیایی می باشد. مداخلات توانبخشی و دارویی برای بهبود این اختلال: از آن جا که این اختلال طیف می باشد نمی توان یک مداخله را مبنا قرار دارد از این رو بهتر است از چند روش و ترکیب آن ها بهبود موثرترین را شاهد بود.

 ۱:کاردرمانی ۲:تحلیل رفتار کاربردی(ABA) ۳:گفتار درمانی ۴:موسیقی درمانی ۵:داستان های اجتماعی ۶:تبادل تصویری(pecs) ۷:تیچ ۸:فلورتایم ۹:سانرایز ۱۰:دارودرمانی

 متاسفانه درمان قطعی برای اختلال طیف اتیسم وجود ندارد و تمام این مداخلات در جهت بهبود علائم این اختلال است.

امیدوارم از این مطلب استفاده لازم رو برده باشید . هر سوال و نظری دارین میتونین در قسمت دیدگاه از من بپرسین.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. فرزانه احمدی زاده نیم‌رخ
  فرزانه احمدی زاده

  ممنون بابت توضیحاتتون

 2. رضا نیم‌رخ

  ممنونم از مطالب مفیدتون👍🙏

  1. علی نیم‌رخ
   علی

   مطالب خیلی خوبی‌میذارید متشکرم

 3. بهار نیم‌رخ
  بهار

  عالی بود

 4. فاطمه نیم‌رخ
  فاطمه

  کاش زودتر با مرکز شما اشنا میشدم و بچم زودتر میاوردم. جاهای زیادی رفتم ولی کلینیک شما‌ واقعا عالیه

 5. مهلا نیم‌رخ
  مهلا

  خیلی شرایط سختی دارن خانواده هایی که بچشون اتیسمه

 6. سحر نیم‌رخ
  سحر

  بچه ی‌من اتیسم و پیش شیما جون میارمش و واااقعا خیلی تغییر کرده؛ خییییلی ممنونم از خانم حسینی پور و شیما جونن

 7. قاسمی نیم‌رخ
  قاسمی

  من بچمو‌برده‌ بودم کودک سالم
  بهم‌گفتن اتیسم نیست و کاری لازم‌نیست
  ولی چون خودم متوجه بودم که بچم فرق داره با همسناش بیشتر پیگیری کردم و‌اوردم مرکز شما و خدارو شاکرم که با کلینیکتون اشنا شدم
  بچمو نجات دادم

 8. فاطمه نیم‌رخ
  فاطمه

  واقعا مطالبتون کاربردیه👌🏼

Translate »